ترمووود چیست ؟ همه چیز درباره ترموود

ترمووود چیست

ترمووود چیست ؟ همه چیز درباره ترموود

چوب یک ماده طبیعی است که از روزگاران کهن در بسیاری از جوامع بشری به عنوان محصولی در ساخت خانه ها و تهیه اسباب خانه استفاده می شده است.

با پیشرفت علم و صنعتی شدن محصولات به طبع این عنصر طبیعی هم متاثر از تکنولوژی شده و مراحل فن آوری را طی کرده و در سازه های نوین معماری به نمای ساختمانها روحی گرم بخشیده است.

ترمووود چیست

ترمووود

به چوبی که فرایند صنعتی حرارتی را طی میکند چوب ترمو یا ترمووود می گویند.

ترموود چوبی مقاوم و زیباست که قابلیت انطباق با انواع معماری مدرن و سنتی را دارد.

ترمووود از ترکیب دو کلمه thermo به معنای گرما و wood به معنای چوب تشکیل شده است.

ترمووود در کل به معنای چوب گرما دیده است که در آن الوارهای چوب خام کاج (pine) و یا چوب خام اش (ash) تحت حرارت بسیار بالا قرار میگیرند.

این فرایند باعث مقاوم شدن الوارهای چوب و خارج شدن صمغ و رزین ها میگردد و در نهایت محصول یا چوبی مقاوم تر در برابر تابش خورشید ، آب و هوا ، حرارت ، رطوبت ، حشرات ، قارچها و پوسیدگی تولید می گردد.

تاریخچه چوب ترمووود

سازندگان اولیه این محصول که به کشور فنلاند برمیگردد عمری 35 ساله را برای این محصول پیش بینی میکنند که در مقایسه با چوب خام بسیار بالاست.

چرخه کامل تبدیل چوب خام به چوب ترمو یک پروسه حرارتی سه مرحله ای 48 تا 72 ساعته در کوره های حرارتی با استفاده از آب و گرما است.

مرحله اول تولید ترمووود

در گام نخست، افزایش دما و خشک کردن چوب تا دمای 100درجه سانتی گراد و سپس 130 درجه سانتی گراد که در این مرحله از بخار آب برای جلوگیری از ترک برداشتن چوب در جریان حرارت استفاده می گردد.

مرحله دوم تولید ترمووود

در این مرحله حرارت دهی شدید چوب تا 180 درجه سانتی گراد برای رسیدن به چوب ترمو S آغاز می گردد که روشنتر بوده و بیشتر در دکوراسیون داخلی از این نوع چوب استفاده می شود.

گاها چوب را تا 220 درجه سانتیگراد جهت تولید چوب ترمو D حرارت می دهند که این گونه هم چوب یکدست و زیبا و تیره تر از نوع اول می باشد.

در این مرحله نیز از بخار آب جهت جلوگیری از سوختن چوب در دمای بالا استفاده می شود.

مرحله نهایی تولید ترمووود

مرحله نهایی، اسپری کردن آب بر روی چوبها به منظور پایین آوردن و کاهش دمای چوب است.

شرکت پارس چوب فرین همراه با تیم اجرایی آموزش دیده و مجرب افتخار همکاری 10 ساله با کلیه سازندگان و عزیزان صنعت ساختمان در تامین چوب نما و ترمووود , و دکوراسیون داخلی و فضاسازی را دارد.

مجله پارس چوب
info@pwf.ir

شرکت پارس چوب فرین نماینده رسمی چوب های ترمووود فنلاند در ایران با موضوع فعالیت ترمووود و نمای چوبی ساختمان، رنگ چوب ترموود ، دکوراسیون داخلی، تولید انواع ادوات چوب، نصب چوب نما، آلاچیق و کلبه چوبی پیش ساخته از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را آغاز نمود.

4 دیدگاه ها
 • اودکس
  ارسال شده در 17:40h, 21 نوامبر پاسخ

  سلام میشه لینک داخل مطلبو چک کنید.برای من مشکل داشت.ممنون

 • ناشناس
  ارسال شده در 13:36h, 09 ژانویه پاسخ

  سلام.وبسایتتون خیلی خوب و مفیده.به کارتون ادامه بدین

 • ناشناس
  ارسال شده در 19:14h, 13 فوریه پاسخ

  سلام.ممنون .خیلی خوب بود.از دست
  اندرکاران وبسایت به این خوبی سپاسگزارم

 • نصیر عماد
  ارسال شده در 22:08h, 10 سپتامبر پاسخ

  درود از توضیحات شما ممنونم

دیدگاه خود را بنویسید