آشنایی با ابعاد ترمووود

آشنایی با ابعاد ترمووود

فهرست مطالب

ابعاد ترمووود یکی از فاکتورهای مهم در انتخاب این محصول می‌باشد. این اعداد توسط سازمان جهانی ترموود و بر اساس دسته‌بندی، تحلیل‌های مهندسی و طبق موارد مصرفی استانداردسازی شده و اندازه‌ها‌ی مشخصی مطرح گردیده است. از این سو در سراسر دنیا تولیدکنندگان ترموود موظف به رعایت سایزهای ترمووود و مشخص شده این سازمان می‌باشند. در این مقاله به بررسی انواع مقاطع چوب ترمود و توضیحاتی در مورد آنها می پردازیم.

 

سایز استاندارد چوب ترمووود

 

همانطور که اشاره کردیم چوب ترموود بر اساس استاندارد مشخص شده از سوی سازمان بین‌المللی ترموود فنلاند، تمامی‌الوارها و شاخه‌ها‌ی ترموود می‌بایست بر اساس ابعاد تعریف شده به اندازه‌ها‌ی زیر باشد.

 

ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

 

ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

 

این نوع از ترمووود، در واقع دارای ضخامت‌های 16، 19، 26، 42 میلی متر است که در عرض‌های مختلف و متناسب با آن ضخامت تولید می‌شوند. ضخامت‌های 16، 19، 26 میلی متر دارای عرض‌های 92، 117، 135، 140میلی متر هستند و ترمو چوب با ضخامت 42 میلی متر در عرض‌های 42، 68، 92، 135، 140و 180 میلی‌متر تولید می‌شوند.

شایان ذکر است این نوع ترمووود در نمای داخلی ساختمان، نمای بیرونی ساختمان، تابلو، کف و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

 

ترمووود مقطع SHP (چهار تراش)

 

ترمووود مقطع UTV (کام و زبانه)

 

این نوع الوار ترموود دارای فاق و زبانه بوده و ابعاد آن در این مقطع 16 الی 19 میلی‌متر می‌باشد. از این رو فقط برای دکوراسیون داخلی و نمای ساختمان از آن استفاده می‌شود.

این مقاطع در اکثر موارد در ضخامت 19 میلی متر تولید می‌شوند و تولید این مقاطع در ضخامت 16 میلی‌متر نیز ممکن است اما توصیه نمی‌شود.

 

ترمووود مقطع UTS (فاق و زبانه)

 

این نوع ترمووود همانند ترموود مقطع UTV بوده و تمام خصوصیات آن را نیز دارا می‌باشد. با این تفاوت که ترمووود مقطع UTS در ناحیه نری آن به شکل زاویه باز نیست؛ بلکه به شکل زاویه قایم و نود درجه می‌باشد.

ابعاد ترمووود UTS نیز در ضخامت‌ها‌ی  16 میلی‌متر تا 20 میلی‌متر می‌باشد.

 

ترمووود مقطع UTS

 

 

ترمووود مقطع DECK

 

ترموود دک هم به صورت چهار تراش (SHP) و هم به صورت شیاردار به جهت کف‌‍سازی محوطه‌ها‌ی باز بیشتر کاربرد دارد. پیشنهاد می‌شود با توجه به میزان رفت و آمد و فشاری که ممکن است بر روی این الوارهای کف وارد شود؛ از ترمووود گونه عش که دارای استحکام بالاتری است به این منظور استفاده کنید.

 

ترمووود مقطع DECK

 

طول شاخه ترمووود

 

از نظر طول ابعاد شاخه های ترمود شامل 270 و 300 و 330 و 360 و 390 و 420 و450 و 480 و 510 و 540 و 570 سانتی متر است.

طول شاخه های ترمووود 30 سانت به 30 سانت افزایش می یابد. همیشه همه طول ها موجود نمی باشد و لازم است قبل از محاسبه از ابعاد موجود استعلام بگیرید.

 

محاسبه متراژ چوب ترمووود

 

همانطور که می‌دانید واحد فروش ترموود بر اساس مترمربع می‌باشد و از این رو ترمووود به صورت الوارهای چوبی در متراژهای مختلف موجود می‌باشد.

بنابراین لازم است تا برای محاسبه مقدار چوب ترمووود مورد نیاز برای استفاده در هر فضا، مقدار مساحت طبق واحد مترمربع محاسبه شود. به این منظور به جهت محاسبه مساحت باید طول و عرض فضای مورد نظر را در هم ضرب کنید. بر همین منوال برای محاسبه مترمربع متراژ مورد نیاز چوب نما، عرض چوب و طول شاخه نیز حائز اهمیت است.

فرمول محاسبه متراژ ترموود برحسب مترمربع عبارت است از:

تعداد شاخه * طول شاخه * عرض چوب ÷ 1000

نکته: ضخامت چوب ترموود رابطه مستقیمی با قیمت چوب ترموود دارد. به این ترتیب هرچه ضخامت الوار بیشترشود؛ قیمت آن بالاتر می‌رود.

 

استانداردهای چوب ترموود

بررسی استانداردهای چوب ترموود

چوب ترموود توانست در چند سال اخیر بسیاری از نیازهای تغییر دکوراسیون و طراحی و دیزاین نمای ساختمان و حتی داخل ساختمان را برطرف کند. اما باید مهمترین ویژگی ترموود را کیفیت و استاندارد بودن این محصول اشاره کرد و دانست که ترموود را برای هر طراحی می توان مورد استفاده قرار داد. ترمووود با توجه به شرایط استاندارد برای محیط کاملا مقاوم می باشد و روز به روز بر مقاوم سازی این محصول وقت گذاشته می شود، اما باید دانست ماهیت این محصول از چوب می باشد و حس چوب را کامل منتقل می کند.

شرکت پارس چوب بر طبق این استاندارد محصولات خود را به بازار ارائه می دهد. متداول ترین و مرسوم ترین ابعاد ترمووود در ایران چهار مقطع یا حالت می باشد که هر کدام مخصوص به گونه های خاصی از درختان بوده و در جای بخصوصی از فضا یا ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند. شما می توانید جهت خرید ترمووود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات