معرفی انواع رنگ کاری چوب

معرفی انواع رنگ کاری چوب

انتخاب انواع رنگ چوب بر اساس نوع سازه محل استفاده از سازه شرایط آب و هوایی شرایط سایش سلیقه فردی و … انجام می‌پذیرد. در این نوشته بسیار ساده و بدون پرداختن به خصوصیات شیمایی و فنی رنگ‌ های چوب به معرفی انواع رنگ کاری چوب خواهیم پرداخت تا انتخاب درستی برای رنگ سازه چوبی مورد نظرتان داشته باشید.

معرفی انواع رنگ چوب

رزین‌های اپوکسی چوب

رزین اپوکسی چوب یکی از روش های محبوب پوشش چوب است. این روش مقاوم است و امکان ایجاد طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی روی آن را امکان پذیر است. رزین اپوکسی دوجزئی است که این دو جزء باید باهم ترکیب شوند تا یک قالب رزینی تشکیل شود.

همان طور که رنگ روغنی را همه شما می‌شناسید بیشتر در صنعت فلز از آن استفاده می‌شود. حلال رنگ روغنی تینر روغنی، بنزین یا نفت است. این رنگ مناسب رنگ چوب نیست و برای رنگ کاری چوب استفاده نمی‌شود؛ اما همان‌طور که می‌دانید ما در شکستن مرزهای خلاقیت دستی بر آتش داریم!

قدیمی‌ترین رنگ روغنی مورد استفاده در صنعت چوب روغن جلا هست. اگر خاطرتان باشد قدیمی‌ها شب عید با روغن جلا سازه‌های چوبی خانه‌شان را جلا می‌دادند. رنگ روغنی در طیف‌های رنگی گسترده تولید می‌شود و از ترکیب این رنگ‌ها هم به یک دنیا رنگ دیگر دست پیدا خواهید کرد (مانند رنگ خودرویی).

یکی از دلایل استفاده از رنگ‌ های روغنی شاید قیمت ارزان و روش اجرای آسان آن دانست. حلال پیشنهادی شرکت‌ های تولیدکننده برای رنگ روغنی، تینر روغنی هست؛ اما به نظر می‌رسد بنزین گزینه‌ای مناسب برای خشک شدن سریع و از بین رفتن سریع بوی رنگ روغنی باشد.

در رنگ چوب می‌توان از رنگ‌ های روغنی برای تغییر رنگ شاپان استفاده کرد. به‌عنوان مثال با اضافه نمودن مقداری رنگ روغنی قرمز به شاپان، می‌توان به رنگ فندقی، همچنین با اضافه نمودن رنگ مشکی به شاپان قهوه‌ای، به رنگ ونگه یا شکلاتی دست‌ یافت.

انواع رنگ چوب

لاک الکل برای رنگ چوب

لاک الکل یکی دیگر از عوامل برای رنگ چوب ترمووود است که می توانید برای آشنایی بیشتر با چوب ترمو اینجا کلیک کنید. لاک الکل از دو بخش لاک و الکل تشکیل شده است. لاک از حشره‌ای به نام کوکوس به دست می‌آید و به‌صورت پولک و پودر در بازار به فروش می‌رسد. بهترین لاک موجود در بازار به رنگ روشن تا زرد متمایل به نارنجی است و به آن شلاک گفته می‌شود.

حلال شلاک یا لاک، الکل صنعتی است و در لاک‌های بی‌رنگ، از الکل سفید استفاده می‌شود.

لاک الکل گزینه خوبی برای رنگ کاری سازهای چوب است. با استفاده از لاک الکل می‌توان در کنار جلا بخشیدن به ساز چوبی، صدای خوب آن را هم حفظ نمود. رنگ چوب لاک الکل بعد از خشک شدن در مقابل الکل، اسیدها و حرارت مقاومت خوبی ندارد.

رنگ‌ های دکوراتیو مناسب چوب

رنگ‌ های دکوراتیو یکی دیگر از روش‌های رنگ چوب هستند. معمولاً خویش سازها (DIY) از این رنگ‌های تزئینی برای پوشش چوب استفاده می‌کنند. رنگ‌ های دکوراتیو در بسته‌های کوچک و در نوشت‌افزارها یافت می‌شود. برای اجرای رنگ دکوراتیو چوب، نیاز به دانش و تجربه خاصی نیست و فقط کافی است چوب را سنباده کاری کنید و رنگ را روی آن اجرا کنید. نمی‌توان مدل، برند یا روش خاصی را برای این رنگ‌ها معرفی کرد.

 با توجه به گستردگی استفاده از رنگ‌های دکوراتیو و سخاوتمندی چوب، شما می‌توانید از هر رنگ برای رنگ کاری چوب استفاده کنید و این بستگی به سلیقه شما دارد. در واقع رنگ‌های دکوراتیو مناسب اجرای رنگ در تولیدات صنعتی نیستند و در حد پوشش سازه‌های دست‌ساز کوچک چوبی است.

با توجه به ورود روغن‌های گیاهی مخصوص چوب و مزایایی مانند طیف رنگی گستره، آب گریز بودن، موج نما بودن، ضد و دیگر مزایا، بیشتر علاقه‌مندان به رنگ کاری در این سبک، دیگر از رنگ‌های گیاهی استفاده نمی‌کنند. به‌ عنوان مثال رنگ کاری سازه‌های چوبی که کودکان با آن در تماس هستند، نباید شیمیایی باشد.

رنگ‌های دکوراتیو مناسب چوب

روغن گیاهی مخصوص چوب

روغن های گیاهی مخصوص چوب نسل جدید رنگ های مخصوص چوب هستند که با تکنولوژی و استفاده از روغن های گیاهی ساخته شده اند.

از مزایای این روغن‌ها، اجرای آسان، سرعت بالا در اجرا، خشک شدن سریع و … است.

از دیگر ویژگی های این روغن ها شیمیایی نبودن آنها است و برای انسان مضر نیست.

رنگ چوب گیاهی در انواع داخل و بیرون ساختمان تولید می‌شود و طیف گسترده‌ای از رنگ‌های مورد نظرتان را می‌توانید بر روی چوب اجرا کنید.

با توجه به ویژگی‌های روغن‌ گیاهی، از آن‌ها برای پوشش ظروف چوبی، کف‌پوش چوبی، نما چوبی و سازه‌هایی که در معرض آب و آفتاب هستند استفاده می‌شود.

رنگ پلی اورتان چوب

یکی از انواع رنگ چوب رنگ پلی اورتان است که در بازار انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید در صنعت فلز و چوب و ساختمان و راه و … از رنگ‌های پلی اورتان استفاده کنید.

از رنگ پلی اورتان برای آب گریز نمودن چوب استفاده می شود و بسیار مقاوم هستند.

در برخی موارد در صندلی‌های چوبی پارک‌ها و مبلمان شهری از رنگ پلی اورتان به‌عنوان پوشش چوب استفاده می‌شود.

یکی از پرکاربردترین موارد استفاده از رنگ پلی اورتان، پوشش سطح میز ناهار خوری و سازه‌هایی هست که با آب و رطوبت در تماس هستند.

رنگ پلی اورتان چوب

رنگ چوب ترموود

رنگ کردن چوب یکی از کارهای تخصصی است زیرا باید در هنگام رنگ کردن مواظب برجسته نشدن رنگ و تمیز رنگ زدن آن باشید. چوب ترموود دارای رنگ های متنوعی هستند و نیاز ندارد آن را رنگ کنید تا به رنگ مورد نظر شما دربیاید.

رنگ بندی ها شامل رنگ های قهوه ای از تیره تا روشن و رنگ های خاصی مانند سبز، آبی، سفید، قرمز و … می باشد.

با وجود موارد گفته شده در بالا اگر برای مقاوم تر کردن چوب نسبت به اشعه uv قصد رنگ کردن آن را دارید با روش زیر می توانید این کار را انجام دهید:

  • سطح چوب را تمیز کرده و از خشک بودن آن اطمینان حاصل کنید.
  • در صورتیکه از قلم برای رنگ زدن استفاده شود تمام وجوه چوب را بصورت کامل رنگ می زنیم.
  • رنگ زدن با قلم باید در راستای الیافت چوب باشد.
  • با دستمال تنظیف نیز عملیات رنگ زدن امکان پذیر می باشد.

تهیه چوب ترموود

پارس چوب با ارائه معرفی انواع رنگ کاری چوب تلاش کرده تا در خرید چوب ترموود بهترین انتخاب را داشته باشید برای بررسی بیشتر می توانید به سایت منبع مراجعه کنید. اگر قصد دارید از چوب های ترمووود استفاده کنید می توانید برای مشاوره و خرید با ما تماس حاصل فرمایید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[kkratings]

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات