مزایا و معایب استفاده از چوب برای نما

مزایا و معایب استفاده از چوب برای نما از مهمترین مواردی هستند که حین حین انتخاب بین متریال‌های مختلف باید به آن توجه شود. 

استفاده از چوب برای نما یک انتخاب محبوب برای خانه‌ها و مراکز اداری و تجاری است. ظاهر طبیعی، سازگاری با محیط زیست و تطبیق‌پذیری چوب، باعث شده افراد زیادی از آن برای طراحی نما استفاده کنند. با این حال، مانند همه مصالح ساختمانی، روکش چوبی مزایا و معایب خود را دارد و مهم است که قبل از تصمیم‌گیری در مورد مناسب بودن آن، آنها را به دقت در نظر بگیرید. این وبلاگ به مزایا و معایب روکش چوبی و راه‌های کارآمد ساختن این مصالح ساختمانی می‌پردازد.

مزایا و معایب استفاده از چوب برای نما

مزایای روکش چوبی

روکش چوبی قرن‌هاست که به عنوان یک مصالح ساختمانی مورد توجه قرار گرفته است و در پروژه‌های مختلف از خانه‌ها گرفته تا ساختمان‌های مرتفع استفاده می‌شود. در ادامه مهمترین دلایلی که چرا باید از روکش چوبی استفاده کنید آورده شده است:

1. زیبایی شناسی 

یکی از مزایای اصلی روکش چوبی جذابیت بصری آن است. استفاده از چوب برای نما برای پروژه‌هایی که می‌خواهند از نظر ظاهری متفاوت جلوه کنند بسیار مناسب است. ویژگی گرمابخشی و طبیعی بودن چوب می‌تواند به هر ساختمانی ظاهری منحصر به فرد و جذاب ببخشد. این متریال حتی می‌تواند ارزش ملک را افزایش دهد. اگر می خواهید خانه خود را بازسازی کنید، روکش چوبی می‌تواند سرمایه‌گذاری ارزشمندی باشد.

2. پایداری

الوار یک منبع پایدار است که آن را به یک مصالح ساختمانی سازگار با محیط زیست تبدیل می‌کند. برخلاف مواد مصنوعی، محصولات چوبی زیست تخریب‌پذیر هستند و می‌توانند چندین بار بازیافت شوند. 

3. دوام

روکش چوبی یک ماده بسیار بادوام است که با نگهداری مناسب، می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد. این امر به ویژه در مورد چوب‌های سخت چگالی و الگوهای رشد طبیعی باعث ایجاد روکش بیرونی بسیار بادوام و مقاوم در برابر آب و هوا می‌شوند، صادق است.

4. عایق

الوار یک عایق طبیعی است و به کاهش هدررفت و افزایش حرارت در ساختمان کمک می‌کند. این ویژگی به این دلیل است که چوب از محفظه‌های هوای ریز تشکیل شده است که هوا را به دام می‌اندازد و انتقال گرما را کند می‌کند، و در نهایت هدایت حرارتی را کاهش می‌دهد. این ویژگی می‌تواند هزینه گرمایشی را کاهش دهد و ساختمان را از نظر انرژی کارآمدتر کند. 

5. تطبیق‌پذیری

هر سازنده‌ای به شما خواهد گفت که الوار به اندازه دیگر مصالح کارآمد است. چه مدرن باشد، چه سنتی، روکش چوبی برای طیف وسیعی از سبک‌ها و طرح‌ها ایده‌آل است. بسیار ا زافرادی که طرفدارهای سبک و طراحی مینیمال هستند از چوب برای طراحی داخلی و خارجی استفاده می‌کنند.

6. ذخیره کربن

درختان در طول رشد خود دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند؛ به طوری که حدود 50 درصد وزن چوب خشک در واقع کربن است. حتی زمانی که برای ساخت و ساز استفاده می‌شود، این کربن در چوب  باقی می‌ماند. این باعث می‌شود که الوار به یک ماده عالی برای استفاده در طراحی ساختمان تبدیل شود، زیرا به جای اینکه دی اکسید کربن از آن آزاد شود – مانند بسیاری از مصالح ساختمانی – آن را ذخیره می‌کند.

مزایا و معایب استفاده از چوب برای نما

معایب روکش چوبی

مانند سایر مواد روکش خارجی، چوب دارای معایبی نیز است. بسته به پروژه شما ممکن است برخی از عوامل وجود داشته باشد که استفاده از پوشش چوبی را به یک چالش تبدیل کند. در اینجا برخی از اشکالات اصلی استفاده از چوب برای نما وجود آورده شده است:

1. محدودیت در استفاده

نمی توان از همه الوارها برای کاربردهای بیرونی استفاده کرد. بنابراین در انتخاب نوع چوب باید دقت لازم را داشته باشید. در حال حاضر یکی از نمونه‌های بسیار کارآمد استفاده از ترمووود برای نمای ساختمان است.

2. تعمیر و نگهداری

یکی از معایب استفاده از روکش چوبی این است که برای حفظ ظاهر باید نگهداری منظم را در نظر بگیرید که می‌تواند شامل تمیز کردن و رنگ آمیزی باشد. همین ویژگی باعث شده بسیاری از افراد از استفاده این متریال برای نما خودداری کنند.

3. خطر آتش سوزی

هنگامی که با مصالح طبیعی مانند چوب سروکار دارید، خطر آتش سوزی از مواردی است که نمی توانید آن را نادیده بگیرید. اگر در یک منطقه مستعد آتش سوزی خانه  می سازید، مهم است که این مورد را در نظر داشته باشید. 

4. موریانه ها

روکش‌های چوبی نیز می‌توانند در برابر حمله موریانه‌ها آسیب‌پذیر باشند که در صورت عدم مراقبت زودهنگام می‌توانند آسیب قابل توجهی ایجاد کنند. مبارزه با موریانه‌ها زمانی آسان است که بدانید از چه نوع الواری استفاده می‌کنید.

برخی از گونه‌های چوب به طور طبیعی در برابر موریانه مقاوم هستند. بنابراین هنگام انتخاب روکش چوبی مهم است که در مورد تحقیق کنید.

مزایا و معایب استفاده از چوب برای نما

5. قیمت‌گذاری

روکش چوبی می‌تواند گران‌تر از سایر مصالح ساختمانی مانند روکش‌های مصنوعی باشد. با این حال، اکنون الوارهای مقرون به صرفه‌ای در دسترس هستند که به همان اندازه خیره کننده به نظر می‌رسند و می‌توانند هم برای فضای داخلی و هم برای فضای بیرون استفاده شوند.

یادداشت پایانی

روکش چوبی خارجی یک مصالح ساختمانی محبوب و پرکاربرد است که مزایای زیادی برای خانه‌ها و محیط‌های تجاری دارد و مانند هر محصول ساختمانی، می‌تواند معایبی نیز داشته باشد.

بنابراین با انتخاب چوب مناسب و خرید از فروشگاه‌های معتبر می‌توانید از مزایای منحصر به فرد روکش چوب نهایت استفاده را ببرید.

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[kkratings]

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات