آشنایی با دستگاه ترمووود

دستگاه ترمووود

دستگاه ترمووود، یکی از بهترین روش‌های پیشگیری از افت چوب خام تولید ترمو چوب به کمک دستگاه تولید است. در این روش چوب خام فرآوری نشده به کمک خط تولید ترمو چوب به چوب فرآوری شده یا همان ترموود تبدیل می‌شود. در واقع این دستگاه قابلیت این را دارد که با تیمار گرمایی طی یک فرآیند حدودا ۳۶ ساعته تمام باکتری‌هایی که موجب تغییر شکل جوب می‌شوند را از بین ببرد. در این مقاله سعی داریم که شما را بیشتر با تجهیزاتی که در کارخانه تولید چوب ترمو استفاده می‌شوند آشنا کنیم.

دستگاه ترمووود چه مراحلی را روی چوب خام انجام می‌دهد؟

در یک کارخانه تولید ترموود مواد اولیه و خام که همان چوب است طی چهار مرحله به محصول نهایی و پرکاربردی به نام ترموود تبدیل می‌شود. در واقع این پروسه توسط دستگاه ترمووود انجام خواهد شد. در ادامه به تشریح این مراحل خواهیم پرداخت.

مرحله اول خشک کردن و افزایش دمای چوب

برای تهیه محصولی به نام چوب ترمو اولین مرحله خشک کردن و افزایش دمای چوب است. در این مرحله گرما و بخار دهی توسط کوره انجام شده و دمای چوب به ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. این افزایش دما به تدریج بیشتر شده به طوری که دمای چوب به ۱۳۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

شاید این سوال برای شما ایجاد شود که دستگاه ترموود یا همان کوره، برای جلوگیری از ترک خوردن چوب از چه روشی استفاده می‌کند؟ پاسخ کوتاه این سوال بخار آب است. در واقع در این مرحله افزایش دمای به کمک بخار آب انجام می‌شود. این روش باعث جلوگیری از ایجاد واکنش‌های شیمیایی درون چوب نیز می‌شود. به این ترتیب با پایان این پروسه رطوبت درون چوب به صفر می‌رسد. برای فروش چوب ترمو تنها همین مرحله کافی نیست. بلکه سه مرحله اصلی دیگر نیز وجود دارد که برای تولید یک محصول باکیفیت، باید به دقت انجام شوند.

دستگاه ترمووود

مرحله دوم حرارت دادن

 در واقع دستگاه در این مرحله حرارت دادن با بخار آب دما چوب را افزایش می‌دهد. البته این افزایش دما بدون حساب کتاب نیست؛ بلکه استانداردهایی برای رادیاتور و قسمت‌های ایمنی دستگاه تعریف شده است.

دستگاه کوره بعد از مرحله اول که مرحله خشک کردن بود؛ باید دمای چوب را به ۱۸۰ تا ۲۱۵ درجه سانتی‌گراد برساند. این درجه حرارت بستگی به استاندارد ترموود دارد. چوب بسته به کاربردی که دارد بین ۲ الی ۳ ساعت در این دما می‌ماند.

از آنجا که دمای درون دستگاه اختلاف زیادی با دمای محیط دارد؛ مرحله‌ای به نام هوادهی انجام می‌شود که باعث خنک شدن محصول می‌شود. به این ترتیب از ترک خوردن ترموود جلوگیری می‌شود. البته از آنجا که طی این فرآیند چوب کاملا خشک می‌شود؛ یک مرحله مازاد نیز انجام می‌شود که طی آن رطوبت چوب به ۵ الی ۷ درصد می‌رسد. به این ترتیب زمانی که نصاب از ترموود استفاده می‌کند؛ محصول به راحتی نمی‌شکند. همانطور که گفتیم این مرحله، مرحله هوادهی نام داشته و می‌تواند بین ۵ تا ۱۵ ساعت متغییر باشد. اگر دستگاه کوره این مرحله را به درستی انجام دهد؛ ترمو چوب نهایی بسیار باکیفیت شده و حتی کارکردن با آن نیز راحت‌تر است.

مرحله سوم رطوبت‌دهی و خنک کردن

در انتهای فرآیند خط تولید ترمو چوب نیز دمای چوب با اسپری کردن آب بر روی چوب ها دمای آنها کاهش پیدا می کند. و هنگامی که دمای چوب ترمو به حدود ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی‌گراد رسید رطوبت دهی مجدد برای رساندن چوب به رطوبت مناسب رخ می دهد. میزان رطوبت محصول نهایی باید بین ۴ تا ۷ درصد باشد. به این ترتیب تمام باکتری‌های مضر داخل چوب  و موادی که باعث تغییر شکل چوب می‌شوند از بین خواهند رفت. و یک چوب جدید به نام ترمو با قابلیت های بالا به وجود می آورد.

 

فرایند تولید ترمووود

مرحله چهارم برش در ابعاد استاندارد

در مرحله آخر خط تولید ترمو چوب اگر شکل چوب به نحو درست انجام شده باشد، چوب پس از برش دچار تغییر شکل نخواهد شد. چون ترموود بدون رزین می باشد. نیروی مورد نیاز برای برش کم می شود و طول عمر تجهیزات برش افزایش پیدا می کند.

وجود گرد و غبار تنها مشکلی که هنگام برش زدن چوب وجود دارد، به دلیل اینکه آب بسیار کمی دارد و خاک اره آن بسیار ریز بوده، و به راحتی در محیط پخش می شود. برای همین تجهیزات مناسب برای خارج کردن گرد و خاک اره ترمووود نیاز می باشد. این امکانات باید به درستی آب بندی شده باشد.

ویژگی های ترمووود

جزئیات دستگاه ترموود (کوره)

دستگاه خط تولید ترمو چوب با توجه به طول چوب ها در طول 6.5 و با دهنه ی لوله مختلف ساخته می شود و تشکیل شده از تعدادی اجزای بسیار مهم نظیر لوله های مانیسمان، لوله های آتشخوار، مشعل، فشارسنج و دما سنج متناسب با دمای دستگاه، شیر اطمینان و تابلو برق می باشد. این توضیح فقط برای ارتباط با شما مشتری عزیز بوده و برای ساخت دستگاه مشتری می تواند هم نمونه دستگاه و هم کارآیی آن را مشاهده کند. پارس چوب یکی از بهترین ها در صنعت ساخت و ساز دستگاه ترمود ایرانی می باشد.

انواع دستگاه ترموود بر اساس حجم خروجی چوب

  • 1- 6 متر مکعب چوب
  • 2- 12 مترمکعب
  • 3- 18 مترمکعب

این کوره های ترمود برای حجم های مختلف و گونه های چوب متداول در ایران برای ترموود ساخته می شود. تمام عملیات دستگاه خط تولید ترمو چوب بطور خودکار و تحت نظر اپراتور انجام می شود.

ویژگی‌های دستگاه ترمووود

از آنجا که در دستگاه ترمووود فقط از آب و گرما استفاده می‌شود؛ فرآیند طی شده به وسیله آن نیز کاملا با محیط زیست همخوانی دارد. به این ترتیب این دستگاه انقلابی در تولید متریال ساختمانی است.

در حال حاضر شرکت‌های بسیاری در دنیا دستگاه کوره تولید می‌کنند. در ایران نیز چند شرکت معتبر در سال‌های اخیر اقدام به تولید این تجهیزات کرده‌اند. همین موضوع سبب شده تا قیمت چوب ترموود ایرانی نسبت به محصولات مشابه خارجی به‌ صرفه‌تر باشد.

به این ترتیب پیشنهاد می‌کنیم که به جای خرید ترموود دست دوم، به شرکت‌های تولیدی که با استفاده از تجهیزات مناسب و استاندارد اقدام به فروش ترموود می‌کنند مراجعه کرده و از محصولات باکیفیت آنها استفاده کنید.

خرید دستگاه ترموود

شما می توانید جهت خرید دستگاه ترموود با پارس چوب در ارتباط باشید. کارشناسان ما آماده ارائه خدمت به شما هموطنان عزیز می باشند تا با مشاوره در زمینه خرید ترموود و محصولات جانبی شما را راهنمایی کنند. تا با استفاده از تجربیات و راه کارهای ما بتوانید بهترین تولید را داشته باشید، برای اطلاع از قیمت دستگاه با کارشناسان ما تماس بگیرید.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[kkratings]

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات