نحوه نگهداری از درب چوبی

نحوه نگهداری از درب چوبی

ما از درب‌های چوبی برای داخل خانه یا درب ورودی استفاده می‌کنیم، اما درب‌های ورودی به دلیل نمایی که به ساختمان می‌دهند بیشتر مورد توجه قرار می‌گیرند. با این حال تفاوتی نمی‌کند که از این نوع درب‌ها در کجا استفاده می‌شود، چراکه برای کارایی بیشتر باید مراقبت‌های لازم را در نظر داشته باشید. این مراقبت‌ها برای درب ورودی ساختمان از اهمیت بیشتری نیز برخوردار است، چراکه درب‌های ورودی عموما در معرض آسیب‌های محیطی بیشتری هستند و علاوه بر ایجاد نمای زیبا باید از حریم خانه نیز محافظت کنند و امنیت بالایی داشته باشند. 

نحوه نگهداری از درب چوبی
نحوه نگهداری از درب چوبی

اهمیت رسیدگی به درب‌های چوبی خانه

شاید بتوان گفت درب‌ها جزء نادیده‌ترین‌های اجزای خانه هستند. ما معمولا در زمان تمیز کردن خانه کمتر به نظافت درب‌ها توجه می‌کنیم و یا در صورت توجه نیز به یک گردگیری ساده بسنده کرده و به فکر تمیزی اساسی نخواهیم بود. اما باید بدانیم که درب‌ها مخصوصا اگر چوبی باشند باید مراقبت‌های ویژه‌ای را برایشان در نظر بگیریم تا در طول عمرشان دچار فرسودگی و خرابی نشوند. 

تا زمان که هزینه زیادی برای تعویض یک درب مخصوصا درب ورودی منزل نکرده باشید از اهمیت مراقبت و نظافت اصولی آن‌ها بی‌خبر خواهید بود. زمانی متوجه این اهمیت می‌شوید که وقت تعویض به دلیل عدم مراقبت صحیح رسیده باشد یا به دلیل فرسودگی زیاد کارایی خود را از دست داده و امنیت خانه را تهدید کند. 

بنابراین لازم است حین خرید درب چوبی برای منزل به نوع متریال به کار رفته، نوع چوب و مراقبت‌های لازم برای افزایش طول عمر آن توجه کنید. 

در ادامه نکاتی را آورده‌ایم که می‌توانید برای مراقبت از درب‌های چوبی آن‌ها را را بکار گیرید:

نکات مهم در مراقبت از درب‌های چوبی

درب‌های چوبی به دلیل ظرافت و گرم بودن جز اولین انتخاب ها برای خانه هستند. به طور کلی استفاده از چوب در دکوراسیون خانه می‌تواند به گرم شدن فضا کمک کند. در حال حاضر استفاده از چوب ترموو یکی از پر طرفدارترین انواع چوب برای استفاده از دکوراسیون خانه است.

برای استفاده درست و افزایش طول عمر درب‌ها چوبی توجه به نکات زیر ضروری است:

تمیز کردن منظم

تمیز کردن منظم یکی از ساده‌ترین و در عین حال موثرترین راه‌ها برای حفظ زیبایی درب‌های چوبی است. به طور کلی گرد و غبار و خاک می‌تواند به مرور زمان درخشش طبیعی چوب را کاهش دهند. از این رو بهتر است به آرامی درب‌های چوبی خود را با یک پارچه نرم و خشک یا گردگیر، تمیز کنید تا هر گونه گرد و خاک سطحی پاک شود.

برای تمیزی عمیق‌تر یک محلول آب و یک پاک کننده چوب را مخلوط کنید و آن را با یک پارچه نرم یا اسفنج به روی چوب بمالید. به یاد داشته باشید که پس از آن درب را کاملا خشک کنید.

نحوه نگهداری از درب چوبی

محافظت در برابر آسیب‌های محیطی

چوب در برابر عناصر محیطی حساس است و قرار گرفتن در معرض رطوبت می‌تواند منجر به تاب برداشتن یا پوسیدگی آن شود. اطمینان حاصل کنید که درهای چوبی شما به اندازه کافی آب‌بندی شده‌اند تا بتوانند در برابر باران و رطوبت مقاومت داشته باشند. برای این کار می‌توانید از رنگ چوب با کیفیت بالا استفاده کنید. توصیه می‌شود یک بازرسی سالیانه برای بررسی هرگونه علائم ساییدگی و استفاده مجدد از چسب در صورت لزوم انجام شود.

جلوگیری از آسیب خورشید

نور خورشید می‌تواند با گذشت زمان رنگ درب‌های چوبی را محو کند. برای جلوگیری از این امر، اگر درب‌های شما در معرض نور مستقیم خورشید هستند، از یک روکش یا رنگ مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش استفاده کنید تا آسیب ناشی از این اشعه به حداقل برسد.

بازرسی‌های منظم

بازرسی‌های معمول برای تشخیص مسائل احتمالی قبل از تشدید آنها حیاتی است. ترک خوردگی، پوسته شدن رنگ یا هر نشانه‌ای از آسیب را بررسی کنید. اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، سریعاً آنها را برطرف کنید تا از خراب شدن بیشتر جلوگیری شود. بازرسی‌های حرفه‌ای سالانه برای اطمینان از یکپارچگی ساختاری درب‌های چوبی توصیه می‌شود.

نحوه نگهداری از درب چوبی

تعمیر و نگهداری قسمت‌های فلزی

زیبایی درهای چوبی فراتر از چوب است و شامل قسمت‌های دیگر نیز می‌شود. به طور مرتب لولاها، دستگیره‌ها و قفل‌ها را از نظر ساییدگی بررسی کنید. برای اطمینان از عملکرد روان، قطعات متحرک را روغن کاری کنید. اگر متوجه هر گونه مشکلی شدید، برای حفظ عملکرد و زیبایی، برای جایگزی اجزای اقدام کنید.

یادداشت پایانی

در نتیجه، حفظ زیبایی درب‌های چوبی نیاز به نگهداری منظم، اقدامات حفاظتی و توجه به جزئیات دارد. با رعایت این نکات، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که این نوع درب‌ها برای سال‌ها می‌توانند یک المان زیباکننده و البته محافظتی داشته باشند.

به یاد داشته باشید، کمی دقت در حفظ زیبایی طبیعی و طول عمر درب‌های چوبی تاثیر بسزایی دارد. بنابراین با رعایت نکات هرچند کوچک می‌تواند از این سرمایه حفاظت کنید.

 

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[kkratings]

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات