چوب مناسب برای پله کدام است؟

انتخاب از بهترین گزینه‌های چوب مناسب برای پله می‌تواند کار دشواری باشد، زیرا ده‌ها نوع چوب وجود دارد که می‌توان برای پروژه‌های ساخت و ساز خانه از آن‌ها استفاده کرد. با این حال، بسته به محل زندگی شما، نوع پله‌ای که قصد استفاده از آن را دارید، بودجه شما و عوامل دیگر، برخی از انواع چوب ممکن است گزینه بهتری نسبت به سایرین باشند.

هنگام انتخاب چوب برای پله چوبی، گزینه‌های مختلفی وجود دارد. بهترین راه برای انتخاب چوب مورد استفاده برای پله‌ها این است که قیمت، تطبیق پذیری، دوام، انعطاف‌پذیری در پوسیدگی را در نظر بگیرید و در نظر بگیرید که در چه نوع آب و هوایی زندگی می کنید، به خصوص اگر پله‌هایی در فضای باز می‌سازید.

پله‌ها یک نقطه کانونی اصلی در هر خانه‌ای هستند. نوع چوبی که انتخاب می‌کنید می‌تواند تأثیر زیادی بر ظاهر پله داشته باشد. به دلیل تنوع زیاد در انتخاب چوب مناسب، تشخیص اینکه کدام یک برای پروژه شما مناسب‌تر است، زمان می برد. با این حال درک بهتر در مورد انواع چوب به شما کمک می‌کند تا انتخابی آگاهانه داشته باشید.

در ادامه چند نوع از چوب مناسب برای پله را معرفی کرده‌ایم که می‌تواند راهنمای این انتخاب باشد:

چوب مناسب برای پله کدام است؟

انواع چوب برای پله‌ها

چوب درخت کاج

درختان کاج یکی از محبوب‌ترین گونه‌های درختان در جهان هستند، زیرا چندین گونه مختلف درخت را در بر می‌گیرند. در این میان کاج زرد بسیار متراکم است به همین دلیل از دوام بالایی برخوردار است و می‌تواند در انواع مختلف آب و هوا رشد کند. از این رو کاج زرد اغلب به عنوان یک نوع چوب محبوب برای پروژه‌های مختلف از جمله ساخت خانه، ساخت مبلمان و غیره استفاده شود.

از آنجایی که کاج زرد نسبت به سایر انواع چوب از نظر چگالی سخت‌تر است، گزینه بسیار خوبی برای کفپوش‌های چوبی و همچنین استفاده برای پله‌های چوبی است. درخت کاج، یکی از مقرون به صرفه‌ترین و اقتصادی‌ترین انتخاب‌ها نیز است.

همانطور که اشاره شد چگالی درخت کاج زرد باعث شده برای ساخت و سازهای چوبی گزینه  مناسبی باشد. این چوب توانایی مقاومت در آب و هوای سخت، دما، برش، لکه، چسب و موارد دیگر را دارد. کارگران نجاری اغلب کاج زرد را به کاج سفید و سایر چوب‌های نرم‌تر ترجیح می‌دهند. این ترجیح نیز به کارایی کلی چوب مربوط می‌شود. 

چوب درخت بلوط

یکی دیگر از انواع محبوب چوب برای استفاده برای انواع پله‌های چوبی، الوار درخت بلوط سفید است. این چوب به دلایل زیادی از جمله رنگ‌بندی منحصر به فرد و زیبای بسیار محبوب است. رنگ چوب بلوط قهوه‌ای روشن تا متوسط ​​است و پس از خرد شدن، رنگ زیتونی دارد. این نوع چوب مانند کاج، بسیار مقاوم در برابر پوسیدگی است که آن را به گزینه‌ای بادوام برای پروژه‌های ساختمان‌ی تبدیل می‌کند.

بلوط سفید برای کف چوبی، پله‌ها و حتی قایق استفاده می‌شود. دلیل دیگر این محبوبیت است که چوب بلوط در زمان استفاده به راحتی قابل برش است. برخلاف درخت کاج، بلوط سفید کمی گران‌تر است، اما بسیاری از ویژگی‌های مثبت آن باعث می‌شود که به گزینه‌ای برای استفاده در ساخت و ساز تبدیل شود.

چوب مناسب برای پله کدام است؟

چوب درخت هیکوری

پله‌های چوبی ساخته شده از درخت هیکوری یکی دیگر از گزینه‌های محبوب چوبی است. انعطاف‌پذیری Hickory یکی از جذاب‌ترین ویژگی‌های آن است. اگر نگران طول عمر پله‌های خود هستید، چوب Hickory ممکن است بهترین انتخاب شما باشد. 

چوب درخت افرا

رنگ‌های قهوه‌ای و سفید خنثی افرا آن را به چوبی همه کاره تبدیل می‌کند و به آن اجازه می‌دهد هر سبکی را تکمیل کرده و در عین حال غنا و جذابیت را به آن اضافه کند.

پله‌های ساخته شده از چوب افرا از نظر دوام پس از هیکوری در رتبه دوم قرار دارند.

چوب درخت گردو

گردو یکی از گران‌ترین چوب‌های موجود است. رنگ قهوه‌ای زیبای این چوب شاید قابل توجه‌ترین جنبه آن باشد، چراکه به هر فضایی گرما می‌بخشد. همچنین چوب درخت گردو گرد و غبار را بهتر از چوب‌های سبک‌تر پنهان کرده و آن را به انتخاب خوبی برای پله‌ها تبدیل می‌کند. علاوه بر رنگ تیره‌تر، چوب گردو با رنگ‌آمیزی دانه‌های چوبی زنده‌اش شناخته می‌شود. با این حال عیب اصلی پله‌های گردویی عمر کوتاه آن‌ها است. چوب گردو علیرغم قیمت بالاتری که دارد به اندازه بلوط ماندگاری ندارد.

چوب مناسب برای پله کدام است؟

بهترین چوب برای پله در فضای آزاد

اگر در حال برنامه‌ریزی برای ساخت پله‌های چوبی در فضای باز هستید، استفاده از چوب مقاوم در برابر پوسیدگی به دلیل قرار گرفتن در معرض احتمالی گرما و رطوبت مهم است. برخی از انواع چوب که دارای مقاومت بالا در برابر پوسیدگی هستند عبارتند از:

  • سدر
  • صنوبر داگلاس
  • کاج
  • ساج

یادداشت پایانی

انتخاب نوع و سبک چوب برای پله یک انتخاب سلیقه‌ای است. هنگام طراحی یا بازسازی پله‌های راهرو می‌توانید از چوب‌های مختلف استفاده کنید،  اما چند نکته وجود دارد که باید در نظر بگیرید! مهم است که هنگام تصمیم گیری، درجه سختی هر انتخاب را در ذهن داشته باشید. به یاد داشته باشید که چوب با درجه سختی بیشتر ذاتا دوام بیشتری دارد. پله‌ها از اجزای پراستفاده هر خانه و محیط هستند، بنابراین شما باید چوبی را انتخاب کنید که سال‌ها دوام بیاورد.

این مطلب را با دیگران به اشتراک بگذارید

[kkratings]

جدیدترین مقالات

تماس با ما

جستجو در مقالات